Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Zmoderniznowano linię kolejową do gdańskiego portu

2016-09-27 Zmoderniznowano linię kolejową do gdańskiego portu

Po trwającej niespełna 2 lata inwestycji na linii kolejowej z Pruszcza Gdańskiego do Portu Północnego pociągi towarowe kursować mogą już 2 torami.

Prace budowlane na 16 kilometrowym odcinku linii kolejowej nr 226 zostały przeprowadzone przez konsorcjum z hiszpańsklą firmą Dragados na czele. Inwestorem była polska państwowa firma PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarządcą kolejowej infrastruktury w Polsce.

Przed przebudową ruch pociągów na tej linii odbywał się tylko jednym torem ze względu na zły stan techniczny drugiego. Został on wyłączony z użytku krótko w 2001 roku.

Jednym z najważniejszych części inwestycji była budowa nowego mostu nad Martwą Wisłą. Mająca ponad 120 metrów długości i ważący 2 tysiące ton nowy most zastąpiła stary, jednotorowy na którym obowiązywały ograniczenia prędkości.


Nowy most kolejowy nad Martwą Wisłą (grafika: PKP PLK)

Poprawiły się także warunki dla żeglugi. Tor wodny został poszerzony, a światło mostu zwiększone. Dzięki temu mogą pod nim przepływać statki z większym ładunkiem - nie z jedną, jak dotychczas, ale nawet trzema warstwami kontenerów.

Zmodernizowano także mosty na Motławie oraz Raduni.

Efektem całej inwestycji jest sprawniejszy (6 razy większy) ruch prowadzony dwutorowo. Po obu nowych torach jeżdżą już pociągi.

Modernizacja szlaku kolejowego stanowi uzupełnienie inwestycji własnych Portu Gdańsk, który rozbudowuje terminale kontenerowe i bazy przeładunkowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe planują kolejną inwestycję, która obejmie modernizację kolejnych 70 km torów do gdańskiego portu.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: