Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Wspólne rosyjsko-indyjskie ćwiczenia na Bałtyku

2021-07-30 Wspólne rosyjsko-indyjskie ćwiczenia na Bałtyku

Na Bałtyku zakończyły się wspólne ćwiczenia indyjskiej oraz rosyjskiej marynarki wojennej.


Indyjska fregata INS "Tabar" oraz rosyjska korweta "Zielojonyj Don" na Bałtyku (grafika: Indian Navy)

"Ćwiczenia są kolejnym kamieniem milowym w zacieśnianiu współpracy między dwiema marynarkami wojennymi i wzmacnianiu wieloletniej więzi przyjaźni między dwoma krajami" - powiedział Vivek Madhwal, rzecznik indyjskiej marynarki wojennej.

Ćwiczenia INDRA NAVY 2021 były częścią kilkudniowej wizyty indyjskiej korwety INS "Tabar" w Rosji z okazji 325. obchodów powstania marynarki wojennej Rosji. Ćwiczenia trwały w dniach 28-29 lipca 2021 roku.

Ze strony rosyjskiej w ćwiczeniach brały udział okrętów "Odincowo" oraz "Zielojonyj Don". "Odincowo" to przedstawiciel nowej klasy małych i tanich rosyjskich fregat rakietowych, zaś "Zielojonyj Don" to korweta.

Mający niemal 125 m długości INS "Tabar" to fregata rakietowa klasy Talwar, jedna z najwcześniejszych fregat typu stealth w marynarce wojennej Indii. Jest to jedna z 6 tego typu fregat zbudowanych przez Rosję dla Indii w latach 1999-2013. Postała w 2004 roku w stoczni Jantar w Kaliningradzie. Uzbrojona jest m.in. w 8,7 metrowe naddźwiękowe pociski manewrujące PJ-10 BrahMos, także owoc indyjsko-rosyjskiej współpracy. Okręt należy do Zachodniej Floty marynarki wojennej Indii, która stacjonuje w Bombaju.

Okręty ćwiczyły m.in. strzelanie przeciwlotnicze, uzupełnianie zapasów na morzu, operacje śmigłowców czy też ćwiczenia wejścia na pokład.

Obok ćwiczeń indyjska fregata wzięła udział w paradzie z okazji Dnia Marynarki Wojennej 25 lipca 2021 roku, podczas której dołączyła ona do kolumny okrętów prezentowanej m.in. Władimirowi Putinowi.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: