Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > W Szczecinie most połączy Ostrów Brdowski i Gryfię z lądem

2014-03-19 W Szczecinie most połączy Ostrów Brdowski i Gryfię z lądem

Firma Skanska wybuduje most w Szczecinie, który połączy wyspę Ostrów Brdowski i stocznię Gryfia z lądem. Podpisano już stosowną umowę.


Wizaulizacja mostu (grafika: Mars Most Brdowski)

Połączenie wyspy Ostrów Brdowski na Odrze Zachodniej z lądem stałą przeprawą planowane było już od kilkudziesięciu lat. Obecnie wyspa nie ma stałego połączenia drogowego z lądem, zaś komunikację zapewniają promy. Jednakże już w lutym 2015 roku będzie można przejechać nowym mostem.


Wizaulizacja mostu (grafika: Mars Most Brdowski)

Inwestorem jest Mars Most Brdowski, spółka pośrednio zależna od Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz firmy Skanska. Trójprzęsłowy most mający ponad 197 metrów długości połączy cześć lądową miasta położoną na południowej stronie Basenu Warsztatowego z centralną częścią wyspy. Wyposażony będzie w dwa pasy drogowe oraz chodnik dla pieszych. Szerokość mostu wynosić będzie 12,9-14,07 metrów. Most zostanie wykończony w kolorach zielonym i niebieskim.


Wizaulizacja mostu (grafika: Mars Most Brdowski)

Największym działąjacych podmiotem na terenie wyspy Ostrów Brdowski jest stocznia Gryfia. Skomunikowanie wyspy podniesie atrakcyjność kilkadziesięci hektarów uzbrojonych gruntów, które w przyszłości stworzą Gryfia Biznes Park. Na wyspie powstać ma min. fabryka produkująca fundamenty morskich siłowni wiatrowych. Przeprawa mostowa ułatwi pracownikom dojazd do miejsc pracy oraz usprawni transport materiałów na wyspę.


Wizaulizacja mostu (grafika: Mars Most Brdowski)

"Most Brdowski to jedno z większych wyzwań w zakresie wzmocnienia atrakcyjności inwestycyjnej Szczecina i Pomorza Zachodniego. Zadanie to wymagało szybkich i odważnych decyzji, opartych o niełatwy montaż finansowy. Wejście wykonawcy na plac budowy, oznacza że właśnie zamykamy część formalną, a przystępujemy do faktycznej realizacji." - powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

"Jesteśmy szczęśliwi, że udało się sprawnie rozstrzygnąć przetarg na Generalnego Wykonawcę. Jesteśmy przekonani, że tak doświadczona firma jak Skanska jest gwarantem powodzenia inwestycji i terminowego jej wykonania. Dzisiejsza umowa jest kamieniem milowym oraz zwieńczeniem pierwszego etapu wytężonej pracy Spółki Mars Most Brdowski i funduszu MARS FIZ, który wspólnie z Urzędem Marszałkowskim finansuje inwestycję. Kolejnym krokiem będzie realizacja samej budowy, natomiast projekt uznamy za zakończony w momencie przekazania mostu wraz z powiązaną infrastrukturą władzom miasta." - powiedział Maciej Nowotny, prezes spółki Mars Most Brdowski.

Budowa mostu została objęta dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. 30 września 2013 roku spółka Mars Most Brdowski podpisała z Urzędem Marszałkowskim umowę o dofinansowanie na kwotę 32 299 617,50 zł, co stanowi 85% wydatków kwalifikowanych inwestycji.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: