Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > W portach Szczecin i Świnoujście polepszy się transport kolejowy

2016-09-08 W portach Szczecin i Świnoujście polepszy się transport kolejowy

Na poprawę kolejowego dostępu do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu zostanie wydanych ponad 600 mln zł.


Inwestycja jest elementem wartego ponad 4 mld złotych programu poprawy dostępu kolejowego do Morza Bałtyckiego (grafika: PKP PLK)

Efektem prac będzie sprawniejsza obsługa towarów w portach, możliwość wjazdu cięższych i dłuższych składów. Budowa obejmie stację kolejową Szczecin Port Centralny i Świnoujście - infrastrukturę kolejową w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych oraz terminal kontenerowy Ostrów Grabowski i niektóre tory Portu Handlowego Świnoujście.


Planowana jest także elektryfikacja wybranych obszarów infrastruktury (grafika: PKP PLK)

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), która jest zarządcą linii kolejowych w Polsce, ogłosiła już przetarg na wykonanie dokumentacji zachodniopomorskich portów. Finansowanie projektu planowane jest z CEF.

"Do 2020 roku PLK zamierzają zrealizować program portowy, który obejmuje porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu oraz modernizację trasy Bydgoszcz - Trójmiasto. Nowe inwestycje o przewidywanej wartości ok. 4 mld zł zwiększą przepustowość linii, skrócą czas przewozu ładunków, czyli uzyskamy zakładany efekt - wzrośnie konkurencyjności przewozów towarowych." - powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

W Szczecinie i Świnoujściu przebudowane będzie ok. 160 km torów, 2 wiadukty i most. Zmieni się i unowocześni system sterowania ruchem kolejowym oraz urządzenia telekomunikacyjne. Podobne prace na ok. 5 km torów będą wykonane na obszarze terminala kontenerowego Ostrów Grabowski. W Porcie Handlowym Świnoujście planowana jest budowa trzech torów zdawczo-odbiorczych o długości ok. 2 km.

Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2017-2020.

CEF (Łącząc Europę) to nowy instrument dofinansowania inwestycji infrastrukturalnych w perspektywie 2014-2020. Program jest zarządzany bezpośrednio przez Komisję Europejską. Aplikacje beneficjentów są oceniane przez niezależnych ekspertów Komisji.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: