Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Terminal promowy w Świnoujściu zostanie rozbudowany

2012-11-29 Terminal promowy w Świnoujściu zostanie rozbudowany

Terminal promowy w porcie Świnoujście powstanie nowe stanowisko promowe. Będzie one zdolne do obsługi promów o długości do 220 m, co w chwili obecnej nie jest możliwe.

W tym celu w czwartek 29 listopada 2012 roku Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał stosowną umowę z konsorcjum firm Budimex (lider) i Ferrovial Agroman (partner). Konsorcjum zostało wybrane w postępowaniu o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego.


Podpisanie umowy (grafika: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście)

Budowa nowego stanowiska promowego obejmuje swym zakresem:

  • nabrzeże o długości 242,15 m i głębokości technicznej 12 m,
  • pomost ruchomy,
  • łoże nabrzeża (konstrukcja, która zamyka stanowisko promowe nr 1 od strony północnej i umożliwia połączenie cumującej przy nabrzeżu jednostki promowej z lądem),
  • stalowy pomost ruchomy,
  • pomosty wjazdowe na prom umożliwiające wjazd na górny i dolny pokład promu,
  • galerię pasażerską zrealizowaną wzdłuż nowobudowanego nabrzeża i połączoną z galerią istniejącego stanowiska promowego nr 2,
  • infrastrukturę techniczną i uzbrojenie terenu.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 152 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 70,88 mln zł.


Terminal promowy w Świnoujściu (grafika: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście)

Obok obsługi ruchu pasażerskiego terminal promowy w Świnoujściu umożliwia przeładunek w systemie ro-ro samochodów osobowych i ciężarowych, naczep drogowych i wagonów kolejowych. Dotychczasowe pięć stanowisk promowych obsługuje promy pasażersko-samochodowe i promy samochodowo-kolejowe. Obecnie terminal obsługuje codziennie 5 odejść promów do Ystad i 3 na kierunku Trelleborg (Skandynawia).

W 2011 roku na terminalu promowy w Świnoujściu przeładowano 6,2 mln ton, obsłużono ponad 274 tysięcy samochodów ciężarowych, 194 tysiące samochodów osobowych i prawie pół miliona pasażerów.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: