Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Świnoujski gazoport działa od pięciu lat

2021-06-17 Świnoujski gazoport działa od pięciu lat

Morski terminal LNG w Świnoujściu już pięć lat pozwala Polsce na dywersyfikację dostaw gazu.

17 czerwca 2016 roku, czyli dokładnie pięć lat temu, gazowiec z Kataru przypłynął z pierwszym komercyjnym ładunkiem skroplonego gazu ziemnego. Dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu, zwanym popularnie gazoportem, możliwe stały się dostawy gazu innego niż rosyjski.


Gazoport umożliwił uniezależnienie się od gazu z wyłącznie Rosji (grafika: GAZ-SYSTEM)

Niemal pięć lat później, bo 15 czerwca 2021 roku, do Świnoujścia przybił - również pochodzący od Qatargas - 130 ładunek skroplonego gazu. Statek o nazwie "Duhail" dostarczył ok. 90 tys. ton LNG, co odpowiada ok. 120 mln m3 gazu ziemnego w lotnym stanie skupienia.

"Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu pozwala na import gazu z różnych kierunków, pomagając w dywersyfikacji, zmniejszeniu zależności od jednego dominującego dostawcy i zwiększeniu w ten sposób bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. W 2020 roku LNG stanowiło już ponad 25% gazu importowanego do Polski. Będziemy dalej dynamicznie rozwijać naszą działalność w zakresie LNG. Dlatego zarezerwowaliśmy dodatkowe moce regazyfikacyjne w terminalu w Świnoujściu, a także podjęliśmy decyzję o wyczarterowaniu dwóch gazowców do obsługi części kontraktów." - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Przez 5 lat świnoujski gazoport odebrał ok. 10,6 mln ton skroplonego gazu ziemnego, co po regazyfikacji odpowiada prawie 15 mld m3. Większość gazu, która trafiła do Świnoujście, pochodziła z Kataru i USA. Kilkanaście dostaw było także z Norwegii, a pojedyncze z Nigerii oraz Trynidadu i Tobago.

Obecnie PGNiG wykorzystuje obecnie pełną przepustowość terminalu, czyli ok. 5 mld m3 mocy regazyfikacyjnych rocznie. Aby móc przyjmować więcej gazu terminal ma zostać rozbudowany. Obecnie posiada on 2 kriogeniczne zbiorniki o pojemności po 160 tys.m3 LNG każdy. Po rozbudowie będzie miał 3 kriogeniczne zbiorniki o pojemności 500 tys. m3 LNG łącznie. Także pojedyncze stanowisko statkowe do rozładunku tankowców LNG zostanie wzbogacone o nowe: do załadunku, rozładunku oraz bunkrowania LNG. Po rozbudowie dysponować ma możliwością przeładunku 6,2 mld m3, a od 2024 roku aż 8,3 mld m3.

W najbliższych latach liczba dostaw z USA do Polski zwiększy się znacznie, wraz z rozpoczęciem realizacji kolejnych kontraktów z amerykańskimi eksporterami.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: