Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Powstanie port agro w Gdańsku

2015-09-21 Powstanie port agro w Gdańsku

W porcie w Gdańsku wybudowany zostanie terminal przeładunkowo-składowy, przystosowany do żywności.

W tym celu inwestor OT Logistics S.A. (OTL) sfinalizował z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) umowę 30-letniej dzierżawy nieruchomości w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku.


Podpisanie umowy (grafika: OT Logistics)

Na działce o pow. ok. 26 ha OTL planuje wybudować największy w regionie terminal przeładunkowo-składowy wyspecjalizowany w ładunkach agro.

"Podpisana dziś umowa stanowi zwieńczenie naszych kilkuletnich starań i jednocześnie jest pierwszym krokiem na drodze do realizacji wyjątkowo ambitnego celu, jakim jest budowa od zera największego w regionie i jedynego w Polsce terminala wyspecjalizowanego w przeładunkach ładunków agro. Nasz port będzie miał istotną przewagę konkurencyjną - ze względu na wyjątkowo dużą powierzchnię magazynową, jako najlepszy port agro na Bałtyku, gdański terminal będzie umożliwiał rozładowanie i załadowanie statku podczas jednego podejścia. Stworzymy dzięki temu unikalną ofertę, bowiem taka usługa pozwoli armatorom znacznie obniżyć koszty. Inwestycja w Gdańsku będzie istotna nie tylko dla naszej Grupy, ale również całej polskiej gospodarki. Pomoże bowiem - poprzez ograniczenie kosztów transportu - znacząco podnieść konkurencyjność naszego rolnictwa." - powiedział Zbigniew Nowik, Prezes Zarządu OT Logistics S.A.

Inwestycja w Gdańsku stanowi realizację celów emisyjnych wskazanych w prospekcie firmy z 2013 roku.

Spółka oczekuje, że w pierwszym etapie realizacji inwestycji w latach 2016-2018 terminal osiągnie zdolność przeładunkową na poziomie 2,7 mln ton rocznie, oraz że w wyniku realizacji drugiego etapu w latach 2018?2020 zdolność ta zostanie podwojona. W 2014 roku porty OTL przeładowały łącznie ok. 8 mln ton ładunków.

Według warunków kontraktu, wartość stała opłaty czynszowej za nieruchomość wyniesie ok. 152 mln zł w całym okresie funkcjonowania umowy. Dodatkowo, w skład czynszu wejdzie część zmienna, która będzie zależna od ilości ładunku przeładowanego w terminalu.

OT LOGISTICS S.A. jest polską spółką z branży TSL (transport, spedycja i logistyka). W 2014 roku Grupa Kapitałowa OT LOGISTICS osiągnęła obroty ok. 200 mln euro. Od 2013 roku jest spółką publiczną notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównymi udziałowcami spółki są fundusze emerytalne (Met Life, Allianz) oraz polski fundusz Mistral.

OT LOGISTICS jest największym operatorem portowym w Polsce i jednym z największych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego w zakresie dry bulk cargo i general cargo. Ponadto jest największą firmą w transporcie śródlądowym w Niemczech Wschodnich i Polsce.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: