Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Polskie pociągi Pendolino kursować będą nad Bałtyk

2013-06-09 Polskie pociągi Pendolino kursować będą nad Bałtyk

PKP Intercity zaprezentowało wygląd, kolorystykę polskich pociągów Pendolino oraz trasy po których będą kursować.


Wizualizacja pociągu Pendolino w srebrno-niebieskich barwach polskiego przewoźnika (grafika: PKP Intercity)

Szybkie pociągi Pendolino jeździć mają także nad polski Bałtyk. Siatka połączeń nowych pociągów ekspresowych obejmie także trasę między Trójmiastem (Gdynia, Sopot, Gdańsk) i Warszawą.


Mapa połączeń pociagów Pendolino - linie ciągłe to trasy zatwierdzone, linie przerywane to trasy proponowane (grafika: PKP Intercity)

Czas przejazdu nowych pociągów PKP Intercity między Gdynią i Warszawą wynosić ma 3 godziny, zaś między Gdańskiem i stolicą wynosić ma 2 godz. 45 min. (obecnie pociąg jedzie na tej trasie minimalnie 5 godzin). Z Gdyni do Krakowa podróż ma potrwać 5 godz. 20 min.

Kilka dni temu PKP Intercity oraz włoski producent pociągów Alstom zaprezentowały wygląd, kolorystykę oraz nową nazwę kategorii pociągów. Pierwszy pociąg Pendolino wyjechać ma z fabryki we włoskim Savigliano do Polski 12 sierpnia 2013 roku. Będzie można go obejrzeć podczas kolejowych targów Trako w Gdańsku, które odbywać się będą w dniach 26-27 września 2013.

Zamówione przez PKP InterCity składy Pendolino składają się z 7 członów. Oferować będą 402 miejsca siedzące - 57 z nich w klasie pierwszej i 345 w klasie drugiej.

Fotele dla pasażerów mają być odchylane, mają być wyposażone w gniazdka elektryczne i oświetlenie. W składzie ma być zapewniony także dostęp do Internetu.

"Kategoria Express InterCity Premium to nowa jakość na polskich torach. Pociągi, które wejdą w jej skład będą dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych różnych grup pasażerów - rodzin z dziećmi, biznesmenów, rowerzystów czy osób o ograniczonej mobilności ruchowej. Każdy będzie mógł nimi podróżować tak jak lubi!" - powiedział podczas prezentacji Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Mimo, że pociągi mogą jeździć nawet 250 km/godz. to na polskich torach tak szybko nie będą z pasażerami kursować. Tylko na niektórych przystosowanych do tego odcinkach odcinkach pojadą 200 km/godz.


Dzioby pociągów Pendolino w fabryce producenta (grafika: PKP Intercity)

Przypomnijmy, że pociągi od koncernu Alstom kupiło w maju 2011 roku. W ramach zamówienia na 665 mln euro PKP Intercity kupiło 20 pociągów.

Nowe składy Pendolino mają wyjechać na polskie tory w 2014 roku. W 2015 roku czasy przejazdu mają ulec jeszcze skróceniu po instalacji elektronicznego systemu sterowania ruchem.


(grafika: PKP Intercity)

Na razie nie wiadomo ile kosztować będą bilety kolejowe w Pendolino.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: