Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Pierwsza polska elektrownia jądrowa nad Bałtykiem?

2013-02-26 Pierwsza polska elektrownia jądrowa nad Bałtykiem?

Firma PGE Energia Jądrowa zaprezentowała wyniki badania opinii publicznej, które pokazują nastawienie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego do budowy elektrowni jądrowej.

Wynika z nich, że aż 61% ankietowanych mieszkańców województwa pomorskiego popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce, zaś 30% jest przeciw inwestycji. W województwie zachodniopomorskim tylko 28% badanych popiera budowę w kraju, zaś przeciwko takiej inwestycji jest 63% pytanych.

Mieszkańcy już nie są entuzjastyczni dla budowy elektrowni jądrowej, gdyby była ona prowadzona na terenie ich gminy lub w jej najbliższym sąsiedztwie.

Wtedy 55% pytanych mieszkańców województwa pomorskiego zadeklarowało poparcie dla inwestycji. W zachodniopomorskim odsetek ten wynosi tylko 19%, aż 78% jest przeciw budowie siłowni w swoim otoczeniu.

Jak informuje firma badanie zostało przeprowadzone w październiku 2012 roku na zlecenie PGE Energia Jądrowa przez firmę badawczą TNS Polska. Odbyło się 3676 wywiadów w gminach, gdzie będących potencjalnymi lokalizacjami elektrowni oraz w pobliskich większych miastach województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego.

W Mielnie i Darłowie tylko 7% i 12% pytanych uważa, że planowana inwestycja będzie miała... pozytywny wpływ na atrakcyjność turystyczną ich regionu.

PGE Energia Jądrowa jako potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej wskazuje:

  • Gąski na Bałtykiem koło Mielna,
  • Żarnowiec oddalony do Bałtyku zaledwie o kilka km (znajdują się tam już pozostałości po budowanej w czasach PRL i niedokończonej elektrowni jądrowej),
  • Choczewo oddalone do Bałtyku zaledwie o kilkanaście km.

Niedawno PGE Energia Jądrowa podpisała umowę na wykonanie badań środowiska, badania lokalizacji oraz usług związanych z uzyskaniem pozwoleń i uprawnień niezbędnych w procesie inwestycyjnym dla Choczewa i Żarnowca. Umowa pozwala na zbadanie do czterech lokalizacji, w przypadku gdyby badania lokalizacyjne w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej.

PGE Energia Jądrowa (w skrócie PGE EJ) jest spółką celową PGE (Polska Grupa Energetyczna) odpowiadającą za przygotowania oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Miałaby ona ruszyć do 2024 roku.

PGE Energia Jądrowa zapowiedziała następne badanie opinii mieszkańców. Ma zostać ono przeprowadzone na wiosnę 2013 roku. Jej koszt to 252 mln złotych.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: