Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

2015-05-02 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

W sobotę 16 maja 2015 roku nastąpić ma uroczyste otwarcie Muzeum Emigracji. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce.

Muzeum Emigracji znajduje się w zabytkowym Dworcu Morskim w Gdyni. Muzeum opowiada o historii wyjazdów mieszkańców ziem polskich od XIX wieku aż do dziś.

Dworzec Morski w Gdyni to miejsce symobliczne. Oddany do użytku 8 grudnia 1933 roku dworzec stał się oknem na świat dla tysięcy Polaków udających się na emigrację. Opuszczali oni kraj na legendarnych transatlantykach - na czele z m/s Batory. W ostatnim czasie budynek został odrestaurowany (odzyskał swoją przedwojenną bryłę) i przystosowany do roli muzem.

Całkowita powierzchnia Muzeum (Dworzec Morski wraz z przylegającym do niego budynkiem Magazynu tranzytowego) wynosi 6000 m2. Powstanie muzeum zostało finansowane jest z budżetu Gdyni.

Uroczyste przecięcie wstęgi odbędzie o godz. 18.00. Dzień później, czyli w niedzielę 17 maja na które przypada Nocy Muzeów, każdy będzie mógł wziąć udział w premierowym zwiedzaniu.

Atrakcje na sobotę 16 maja 2015:

  • Uroczyste przecięcie wstęgi
  • Koncert (wystąpią Mika Urbaniak duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak).
  • Po zachodzie słońca na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny "Łączymy historie". Będzie to opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum - łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

Na wszystkie wydarzenia 16-17 maja 2015 roku wstęp jest wolny.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: