Nowości  Bałtyk  Atrakcje  Noclegi    
 


Baltyk.info > Będzie letnie połączenie kolejowe z Olsztyna do Kaliningradu

2013-05-03 Będzie letnie połączenie kolejowe z Olsztyna do Kaliningradu

W sezonie letnim 2013 dostępna będzie niestandardowa opcja podróży nad Bałtyk. Rusza bowiem połączenie kolejowe z Olsztyna do Kaliningradu położonego nad Zalewem Wiślanym, będącej zatoką Bałtyku.

O nowej sezonowej trasie donosi specjalistyczny dziennik Kurier Kolejowy. Pociągi kursować mają w soboty i niedziele, począwszy od 8 czerwca aż do 25 sierpnia 2013 roku.


Dworzec kolejowy w Kaliningradzie (grafika: Wiki)

Strony zdecydowały się, że pasażerowie przesiadać się będą na granicy. Pozwala to ominąć konieczność uzyskania koniecznych pozwoleń państwowych na połączenia międzynarodowe. Nie chodzi tu zatem o różnice w szerokości torów - od granicy polskiej bowiem do Kaliningradu prowadzi jeden tor standardu "normalnotorowego" co pozwala dojeżdżać polskim lokomotywom i wagonom bez zmiany podwozia.

Wyjazd ze stacji Olsztyn Główny odbywać się ma o 5:55 rano. Na granicy będzie o godz. 7:41, gdzie zastąpiony zostanie przez rosyjski skład. Pasażerowie dotrą do Kaliningradu o godz. 9:00.

Równolegle w drugą stronę wyruszyć ma z Kaliningradu pociąg 6:30. Do Olsztyna pasażerowie dotrą o 9:43.

Połączenia powrotne będą po 8 godzinach. Również w obie strony.

Po stronie polskiej, od Olsztyna do granicy, kursować będzie szynobus typu SA133 mający zabrać maksymalnie 202 osoby. Po stronie rosyjskiej, od granicy do Kaliningradu, ma być zapewniony skład od podobnej pojemności.


Szynobus typu SA133 (grafika: Wiki)

Przewozy wykonywać mają Przewozy Regionalne. Bilety kolejowe kosztować mają niecałe 30 zł.

Bez konieczności posiada wizy z połączenia w ramach tzw. Małe Ruchu Granicznego korzystać mogą stali mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Wymagane jest dla nich tylko zezwolenie na takich ruch o które mogą się starać rejestrując wniosek na stronie internetowej polskiego MSZ przez tzw. e-konsulat.

Korzyścią podróży pociągiem ma być ominięcie oczekiwania w kolejce na drogowym przejściu granicznym. Wadą połączenie jest to, że połączenie wymaga dofinansowania. Przewiduje się, że tylko 1/3 pokryta zostanie ze sprzedaży biletów.

Baltyk.info na serwisach społecznościowych: